Drodzy Czytelnicy,
W imieniu całego Collegium Iuvenum oraz Zespołu Redakcyjnego, mamy przyjemność przedstawić Państwu nowe wydanie periodyku „Wiedza Medyczna”.
Collegium Iuvenum, niedawno powołane jako organ doradczy Dyrektora CMKP, pełni rolę inkubatora młodych kadr CMKP, mającego na celu ich optymalny rozwój. Nasza działalność skupia się przede wszystkim na wspieraniu młodych naukowców na różnych etapach ich kariery - od pierwszych kroków, przez rozwijanie działalności naukowej, dydaktycznej aż po zarządzanie badaniami naukowymi. Naszym celem jest identyfikowanie barier w rozwoju młodych pracowników i poszukiwanie sposobów ich eliminacji.
Prezentowane wydanie zostało w głównej mierze przygotowane przez osoby, którym dedykowana jest nasza działalność. Jest to nasza forma aktywizacji pracowników, dla których często jest to jedna z pierwszych publikacji w ogóle. Od zawsze pracy naukowej towarzyszy pewna doza ekscytacji związana z publikowaniem własnych opracowań naukowych. Proces obejmujący pzygotowanie manuskryptu, korekty doświadczonych mentorów lub współautorów, późniejszy proces submission, recenzje, a finalnie akceptacja i publikacja, towarzyszy nam od lat. Cieszymy się, że możemy wprowadzić nowe osoby w to elektryzujące doświadczenie, pomagając im przezwyciężyć obawyprzed prezentowaniem swoich badań i publikacji szerszej publiczności.
Tematyka prac przedstawionych w tym wydaniu jest róznorodna, aby umożliwić dostęp wszystkim chętnym. W poniższym numerze prezentujemy prace pochodzące z różnych jednostek CMKP, co nas szczególnie cieszy. Do numeru zgłosili się badacze zarówno ze Szkoły Zdrowia Publicznego oraz Szkoły Nauk Medycznych co pokazuje, że zapał do publikowania jest szeroko rozpowszechniony.
W tym wydaniu omawiamy nową klasyfikację ICD-11 i przebiegu jej wprowadzania w kraju, omawiane są też bardzo ważne i niezwykle aktualne zagadnienia problematyki masowego przepisywania przez różnego rodzaju platformy internetowe medycznej marihuany i opioidów w Polsce. Na podstawie doświadczeń z USA wiemy, jakie zagrożenia niesie ze sobą takie zjawisko. Aktywność w publikacjach wykazali również ginekolodzy, przedstawiając dwa artykuły. Pierwszy z nich omawia bardzo szczegółowo zastosowanie progesteronu w profilaktyce porodu przedwczesnego, drugi natomiast opisuje rzadki przypadek ciąży u kobiety stosującej hormonalną terapię menopauzy oraz jej implikacje kliniczne. Dodatkowo, w tym wydaniu znajdziecie Państwo bardzo interesującą publikację z zakresu mikrobiologii, dotyczącą życia wewnątrzkomórkowego Acinetobacter baumanii oraz pracę analizującą rolę białek rodziny S100 w raku nerki.
Jesteśmy bardzo dumni z tego wydania „Wiedzy Medycznej”, a szczególnie z autorów, którzy przesłali swoje publikacje i pozytywnie przeszli proces recenzji. Mamy nadzieję, że czytelnicy docenią ogromne zaangażowanie młodych naukowców CMKP oraz wysoką jakość merytoryczną tych publikacji.
Z wyrazami szacunku,
Zespół Redakcyjny "Wiedza Medyczna"