Szanowni Państwo,
Aktualny numer „Wiedzy Medycznej” wypełniają artykuły przygotowane przez zespół Kliniki Endokrynologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (CMKP) pracujący
w Szpitalu Bielańskim imienia Ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie. Autorzy pragną zadedykować ten numer swojemu Szpitalowi, który obchodzi w bieżącym roku jubileusz 60-ciu lat istnienia.
Placówka ta jako wielospecjalistyczny szpital z 570 łóżkami stanowi ważny element opieki zdrowotnej dla mieszkańców Warszawy, Mazowsza, ale także dla całego kraju. Tu też zatrudnionych jest m. in. 2 konsultantów krajowych i 4 wojewódzkich. Szpital Bielański odgrywa również niezmiernie ważną rolę w kształceniu podyplomowym lekarzy w naszym kraju. Na jego terenie zlokalizowanych jest 9 Klinik CMKP oraz 3 Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Od 60 lat tj. od początku istnienia Szpitala działa tu Klinika Endokrynologii CMKP założona jeszcze w 1955 r. przez prof. Walentego Hartwiga jako pierwsza jednostka tworząca wówczas Studium Doskonalenia Lekarzy Akademii Medycznej w Warszawie przekształconego w 1970 r. w CMKP instytucję powołaną dla kształcenia podyplomowego lekarzy. Od prawie 10-ciu lat Zespół Kliniki corocznie przygotowywał numer dotyczący endokrynologii w ramach wydawnictwa „Postępy Nauk Medycznych”.
Obecnie zachęcamy czytelników „Wiedzy Medycznej” do zapoznania się z aktualnymi problemami współczesnej endokrynologii. W dwóch pierwszych publikacjach omówiono znaczenie witaminy D₃ dla prawidłowego działania układu immunologicznego. Numer otwiera publikacja z wynikami pilotażowego badania prowadzonego w Szpitalu Bielańskim mającego na celu ocenę wpływu jednorazowego podania wysokiej dawki wit. D₃ na przebieg hospitalizacji z uwzględnieniem ryzyka zakażeń wewnątrzszpitalnych u osób starszych. W dwóch kolejnych artykułach mogą Państwo zapoznać się z nowoczesnymi metodami diagnostyki obrazowej i laboratoryjnej najczęstszych schorzeń endokrynologicznych jakimi są zaburzenia morfologii i czynności tarczycy. W kolejnym artykule Jarosław Kozakowski porusza ważny problem znaczenia hormonu wzrostu i czynników wzrostowych w nowotworzeniu i związanego z tym ryzykiem raka. Z kolei Piotr Dudek w swoim doniesieniu zwraca uwagę na niedoceniany do tej pory problem depresyjnego wpływu wyczynowo uprawianego sportu na czynności układu gonadowego. Kolejny artykuł dotyczący pierwotnego hiperaldosteronizmu wpisuje się w trwającą obecnie dyskusję kto powinien być diagnozowany w kierunku tej najczęstszej endokrynnej przyczyny nadciśnienia tętniczego i jak to praktycznie robić. Dwa kolejne artykuły poruszają rzadko nadal dostrzegany problem depresji poporodowej. Na podstawie ich lektury możemy uzyskać informacje na temat praktycznego postępowania w tym schorzeniu oraz o możliwościach nowoczesnej farmakoterapii. Godnym polecenia jest również artykuł lekarzy zajmujących się cukrzycą w Szpitalu Bielańskim. Przedstawiono w nim ewolucję klasyfikacji cukrzycy publikowanej przez WHO ze szczególnym uwzględnieniem nowych jej kategorii - form hybrydowych oraz cukrzycy niesklasyfikowanej. Na końcu aktualnego numeru „Wiedzy Medycznej” przedstawiono opis dwóch rzadkich przypadków ciąży u kobiet leczonych z powodu akromegalii. Problem ten stanowi jeden z elementów prężnie rozwijającego się Krajowego Rejestru Akromegalii, który prowadzony jest w Klinice Endokrynologii CMKP w Szpitalu Bielańskim w Warszawie.
Mam nadzieję że prezentowane w tym numerze „ Wiedzy Medycznej” prace zainteresują nie tylko endokrynologów, ale również lekarzy innych specjalności, którzy w swej praktyce klinicznej spotykają się z interdyscyplinarnym wymiarem endokrynologii.
Prof. dr hab. n. med. Wojciech Zgliczyński
Kierownik Kliniki Endokrynologii CMKP
w Szpitalu Bielańskim w Warszawie